TANITIM VİDEOMUZ

Toyota Plaza Onatça, Türkiye’nin ilk ve tek yeşil otomotiv tesisi olarak, çevreye duyarlı çalışmalarını sürdürüyor. Plaza, Adana’nın ve Türkiye’nin ilk Breeam (Build Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikasına, ‘Very Good’ seviyesinden sahip olmasının yanında, Türkiye’nin ilk A sınıfı enerji kimlik belgeli binası olarak da dikkat çekiyor.  

Toyota Plaza Onatça;

7 bin 600 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 40 bin metrekare alan üzerine kurulu.

Dinlenme, spor ve aktivite alanlarına sahip olan Plaza, bisiklet parkı ve 400 metre test sürüş pistine sahip. 

Plaza alanında,1700’ü meyve fidanı olmak üzere toplam 1900 fidan bulunuyor. Fidanların bulunduğu ekili alanda damlama sulama sistemi kullanılarak, su ve su kaynaklarını bilinçli kullanmaktadır. Onatca, dünyayı bekleyen en büyük sorunların başında su olup, suyu verimli ve bilinçli kullanmanın öneminin farkındadır.

 

 

 

 

Onatça, olarak çevre bilincini oluşturmak ve devam ettirmek adına, her yıl 5 Haziran Çevre Gününde çeşitli etkinlikler yapmaktadır. Bunlardan biri çalışanların çevreci t-shirtler giyerek, ellerinde çevreci mesajlar içeren pankartlar ile yürüyüş yapmasıdır. Şirket hem çalışanlarını bu bilinç ile eğitiyor, hem de Adana halkına bu bilinci duyurmaya çalışıyor.  

 

 

Binada 20 kW kapasiteli bir fotovoltaik sistemi bulunuyor. Bu sistem Türkiye’de bir ticari binaya konulan en büyük ikinci sistem olma özelliğinde. Yapılan simülasyonlar sonucunda sistemin yıllık enerji üretimi 30.000 kWh olacağı tahmin ediliyor. Binada ayrıca bir de solar sıcak su sistemi var ve yıllık yaklaşık 5.000 kWh’lik bir enerji üreterek yazın binanın tüm sıcak su ihtiyacını karşılıyor. İki sistem birlikte binanın enerji ihtiyacının yaklaşık %20’sini yenilenebilir enerjilerden sağlanmasına ve yıllık 21 ton CO2 salınımının engellenmesine imkân veriyor. Fotovoltaik sistemin performansı müşteri bekleme salonundaki LCD televizyon ekranından takip edilebilmekte

 

Binanın dışına çıkınca ilk göze çarpan bisiklet parkı ve binanın tam önündeki otobüs durağı oluyor. Bu otobüs durağı tesadüfen orada bulunmuyor, asıl yeri biraz daha ileride .Ancak belediye ile konuşulup ve eski (sadece bir tabeladan oluşan) otobüs durağını değiştirip, yerine yeni ve modern bir otobüs durağı yaptırılmış, tabi bunu yaparken belediye durağı binasına biraz daha yaklaştırmasına izin vermiştir. Çalışanlar da bu durumdan çok mutlu olmuştur. Duraktaki reklam panosuna da çevresel mesaj içeren reklamlar koymayı ihmal etmemiş. Çalışanlarını, oluşturduğu bisiklet parkı sayesinde bisiklet kullanmaya teşvik ederken, çevreye yararlı bir girişim yapmıştır. Ayrıca bina açılmasıyla birlikte tüm çalışanlara hem yeni binayı tanıtan hem de çevreye saygılı olmaları için ipuçları veren bir kitapçık dağıtılmış.

 

 

 

 

 

 

 

Plaza arkasındaki geniş arazide bir “şehir ormanı” yaratılmış. Bu boş araziye tamı tamına 1543 adet ağaç dikilmiş. Patates tarlası olarak alınan bu arazinin ekolojik çeşitliliğini ciddi miktarda artırmıştır. Su verimliliği sağlanması amacıyla çatıya düşen tüm yağmur suyu 200 tonluk bir yer altı yağmur suyu deposunda toplanıyor ve bahçe sulaması için kullanılıyor

 

 

 

Çocuklar için yapılan şenliklerden birinde, çevreci boyalar ile bir aracı boyamalarına olanak sağlamıştır. Çocukların gözünden otomobil, sanat ve çevreyi birleştirmiş ve çocuklara çevre bilincini aşılamıştır.

 

 

 

Onatca , gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın yanında, çevreye duyarlı yeni nesiller yetiştirmek için de çalışmaktadır. Her yıl çocuklar için resim yarışmaları düzenlenmekte , hem çevrecilik ile ilgili düşüncelerini ortaya koyacakları çalışmalar yapmalarına hem de sanatçı yanlarını geliştirmelerine destek olmaktadır.